Why It Is Necessary to Budget Meals Under 10 Dollars

One of the biggest expenses that families have is groceries. The average family of four spends an average of $450 per month on groceries, depending upon what they consume and the level of income. Thousands of these families can easily spend over $1,000 per month on groceries when their preferences for certain types of foods are higher. However, current economic circumstances have made food prices increase to exorbitant levels. Many families are now seeing that their income does not buy enough food as before, and are opting for more budget meals at home.

Meals under 10 Dollars

Saving a lot of money on groceries per year is attainable when preparing affordable meals for an entire family on a consistent basis.

One key limiting factor is the number of families believing that inexpensive meals under 10 dollars for a family of four are inexistent. While this may be true when sophisticated and gourmet ingredients are used, a meal that feeds up to 4 people is more than a possibility when certain affordable ingredients are used. The following list represents 10 meals that can be prepared under 10 dollars where each one makes up to four servings. These budget meals are incredibly delicious, affordable and optimal for saving money on monthly food costs. People should know that affordability does not compromise quality and nutrition. Budget meals can also be as delicious and nutritious as those food served in expensive restaurant.

Most families believe that less expensive ingredients are the equivalent to poor nutritional prepared meals and low nutritional values. When preparing one of these budget meals, families can be rest assured that the ingredients used are 100% nutritious, high-quality and optimal for consumption for an entire family. The strategy behind making affordable budget meals under ten dollars lies in the power of mixing certain ingredients that create money savings, full stomachs and wholesome meals full of essentials nutrients.

The Best Options for Affordable Meals At Home

1. Baked Rigatoni

Families can purchase a rigatoni or a penne pasta 16-ounce box for less than $1.59. The choice of either ground beef or chicken accompanies the rigatoni for less than $3.99. Tomatoes, garlic and onion can cost anywhere from $3.50 to $4.00 dependent upon season. Families can cook the rigatoni and chicken or beef separately, combine them and bake them for about 20 minutes. These affordable ingredients create a fabulous dish full of delicious flavor.

2. Rice & Beans

A traditional staple of many countries around the world is a plate consisting of rice and beans. One pound of rice costs anywhere from $1.00 to $2.50, two cans of beans cost an average of $0.99 each, and to add a little more flavor one garlic clove costs less than $1.00. This creates a budgeted meal that can create more than 4 servings for less than $6.00. Rice and beans are incredibly delicious, healthy, nutritious and help the body to stay full for long periods of time due to their high nutritional value.

3. Vegetarian Tacos

Vegetarian Tacos

There is no need to compromise taste, quality and nutritional value when preparing budget meals under ten dollars for a family of four.

In order to prepare vegetarian tacos, families can purchase taco shells for less than $2.00, two cans of beans for less than $1.00 each, one can of salsa for less than $2.50, lettuce, tomatoes and shredded cheese for an estimated $4.50. All these affordable ingredients can create excellent tasting vegetarian tacos for a family dinner. Budget meals such as Vegetarian tacos are healthy, nutritious and affordable at the same time due to the absence of ground beef or chicken.

4. Fish and Chips

While buying fish fillets may seem expensive, it is remarkably affordable to buy shredded fish fillets that are just as nutritious as whole filets. Families can purchase French fries, or the famous “chips” that accompany the fish fillets, for less than $3.99 for a medium-sized bag. The fish can be breaded and cooked while being accompanied with chips and some coleslaw salad. The average cost for this dish is anywhere from $7.50 to $9.50 for four servings.

5. Black Bean Quesadillas

Quesadillas are a favorite meal for many families, especially those with children or teenagers. A packet of tortillas, cheese, black beans, a small portion of beef or chicken, and some lettuce and tomatoes can cost no more than $8.50. The large size of tortillas aid the process of making this meal and affordable and being shared with more than 4 people in most preparations.

6. Lentils

Affordable Meals

Lentils and other affordable meals are high in nutritional value, ensuring proper nutrition and wellness for an entire family while staying on a budget.

There is a good reason why lentils are widely consumed in most Asian countries. They are inexpensive, easy to cook and high in nutritional value. Two packs of lentils are enough to feed up to 4 people. Families can accompany the lentils with rice, spices and other seasonings to create an ultimate protein-rich budget meal for less than 10 dollars all combined.

7. Chicken or Shrimp Fried Rice

This meal high in flavor results in an affordable portion of fried rice for up to 4 people with the selection of either shrimp or chicken, the latter being the most cost effective. One small portion of chicken can cost $3.50 to $4.50, one packet of rice less than $1.00 and some vegetables to make either a vegetable mix or stir-fry can cost less than $2.50. These ingredients can bring a total nutritious budget meals cost of less than $9.00 for an exquisite fried rice meal.

8. Tortellini and Peas

Tortellini is often on sale in grocery stores, making them an affordable type of pasta that can be accompanied with other affordable accompaniments such as peas or vegetables. Tortellini can cost anywhere from $2.50 to $3.00 for a packet that feeds 2 to 3 people. Two packets can feed 4 people for less than $8.00 including vegetables, peas or other potential accompaniments.

9. Frittata

A frittata is one of the most delicious budget meals that can be prepared with eggs in the form of omelets along with all leftovers from the fridge. It can also be prepared with ham, cheese or vegetables. The frittata is highly affordable and quite easy to prepare. Families would need 6 to 8 eggs to make a sizeable frittata enough to serve up to 4 people. The estimated cost of the frittata is about $8.50 to $9.50 depending on the ingredients used.

10. Tuna Noodle Casserole

Small portions of tuna, pasta, cheese and canned soup combine to create a delicious tuna noodle casserole. Families with children can take advantage of this delicious recipe to make a healthy meal either for lunch or dinner. The ingredients combined in preparing the tuna noodle casserole are affordable, and the entire meal can serve up to 4 people for an average cost of $9.50. It is truly a delicious meal optimized for families who want to prepared budget meals.